خبرنامه

آمار

آنلاین : 2
بازدید امروز : 62
بازدید دیروز : 72
بازدید هفته گذشته : 561
بازدید ماه گذشته : 2436
بازدید سال گذشته : 15074
کل بازدید : 257594

لينک دوستان

 

ایتنا- ایمیل ملی یا ایمیل خارجی؟ شما کدام‌یک را ترجیح می‌دهید؟


 

افرادي كه ممكن است كمتر از بقيه در فضاي مجازي رفت‌وآمد داشته باشند هم اين‌روزها با واژه‌هايي مثل ايميل ملي و ايراني، بيگانه نيستند و همگان درباره‌ راه‌اندازي سرويس‌هاي جديدي كه بتواند با پست‌هاي الكترونيكي خارجي از جمله ياهو و جي‌ميل رقابت كنند، مسائل متعددي را شنيده‌اند.

با اين وجود كمتر پيش مي‌آيد كه در مراوداتي كه در فضاي مجازي صورت مي‌گيرد، آدرس پست الكترونيكي فردي آدرسي ايراني باشد.

به گزارش ایتنا از ايسنا، سختي دسترسي به ايميل‌هاي ايراني، ظرفيت محدود آنها و مشكلاتي كه در كار با اين ايميل‌ها وجود دارد، موجب شده است كه كاربران فضاي مجازي همچنان استفاده از اين ايميل‌هاي خارجي را ترجيح دهند كه البته اين نكته از نظر امنيتي مخاطرات متعددي را متوجه كشور مي‌كند.

علي حكيم‌جوادي، رييس سازمان فناوري اطلاعات، در گفت‌وگو با  ايسنا درباره‌ مشكلات مختلف ايميل‌هاي ايراني از جمله اطلاعات بسياري كه براي راه‌اندازي آنها خواسته مي‌شود، خاطرنشان كرد: از شركت‌هاي سازنده‌ ايميل خواسته شده است كه از پرسش اطلاعات غيرضروري خودداري كنند اما با اين وجود ما در تلاش هستيم تا كاربران فضاي مجازي را به نوعي احراز هويت كنيم.

معاون وزير ICT در عين حال خاطر نشان كرد: امروز اگر كسي بخواهد ايميل فارسي داشته باشد، هيچ مشكلي براي او وجود ندارد و ظرفيت‌ها هم در حال افزايش هستند و با خيال راحت مي‌توان گفت كه مشكلي براي دسترسي به ايميل‌هاي ايراني وجود ندارد و در اين زمينه به تنگنا دچار نخواهيد شد.

حكيم‌جوادي در عين حال عنوان كرد: يكي از نكاتي كه معمولا در ارتباط با ايميل‌هاي خارجي مورد كم‌توجهي قرار مي‌گيرد، تفاهم‌نامه‌هايي است كه اين سايت‌ها پيش از راه‌اندازي ايميل جديد با كاربر منعقد مي‌كنند.

معمولا به دليل طولاني‌ بودن بند‌هاي اين تفاهم‌نامه اكثر افراد آن‌ها را نمي‌خوانند، اما در آن‌ها تكاليف و وظايف سنگيني براي كاربران اين سرويس‌‌ها در نظر گرفته شده و حتي اين شركت‌ها مجاز شده‌اند كه اطلاعات كاربر را هرگاه كه لازم بود، مورد استفاده قرار دهند و يا اين‌كه هرگاه لازم شد خدمات خود را قطع كنند.

وي ادامه داد: اگر ما بپذيريم كه اطلاعات با ارزشي از طريق ايميل‌هاي ما منتقل مي‌شود و حتي مكالمات دوستانه ما مي‌توانند از طريق واكاوي به منبع با ارزشي براي اطلاعات تبديل شوند، ديگر به ضرورت راه‌اندازي يك پست ايمن شك نخواهيم كرد.

رييس سازمان فناوري اطلاعات همچنين عنوان كرد: اكنون بسياري كشور‌ها به سمتي گام برمي‌دارند كه ايميل‌هاي آنها صحه‌گذاري شود و به عنوان سندي رسمي مورد استفاده قرار گيرد.

در شرايطي كه دنيا به اين سمت گام بر مي‌دارد، قطعا لازم است كه اطلاعات سازنده يك ايميل مشخص باشد و مراحل احراز هويت براي او انجام شود، چرا كه در غير اين صورت شاهد همان اتفاقي خواهيم بود كه امروز در دنياي بهم ريخته فضاي مجازي حاكم است.

حكيم‌جوادي در ادامه ياد‌آور شد: اكنون بسياري از كشور‌ها براي مكاتبات اداري و ارسال اسناد با ارزش توجه بسيار دارند كه هر ايميلي استفاده نشود و تنها پست‌هاي الكترونيكي خاصي كه مورد اعتماد آن كشور هستند، مسئول نقل و انتقال باشند.

وي ادامه داد: در ايران هم لازم است چنين اتفاقي صورت بگيرد و اكنون به واسطه‌ بخشنامه‌هايي كه دستگاه‌هاي اجرايي را ملزم به استفاده از ا‌يميل‌هاي داخلي مي‌كند، بسياري سازمان‌ها و شبكه‌هاي بانكي ابراز علاقه‌مندي كرده‌اند كه ايميل‌هاي خاص خود را داشته باشند.

حكيم جوادي با تاكيد بر اين‌كه راه‌اندازي چنين ايميل‌هايي كار دشواري محسوب نمي‌شود و اين موضوع مورد حمايت سازمان فناوري اطلاعات قرار دارد، ادامه داد: ما بايد تلاش كنيم قيمت‌ها را نيز كمي كاهش دهيم و با توجه به مجموع شرايط به نظر مي‌رسد كه در زمينه ايميل‌هاي داخلي دچار تنگنايي نخواهيم شد و حتي اگر فردي همين امروز بخواهد مراودات الكترونيكي خود را از اين طريق دنبال كند، هيچ مشكلي نخواهد داشت.

معاون وزير ICT در ادامه صحبت‌هاي خود از افزايش ظرفيت‌ها خبر داد و گفت: شركت‌هاي خصوصي ابراز علاقه‌مندي كرده‌اند كه ايميل‌هاي جديدي را راه‌اندازي كنند كه اكنون اين مسئله در دست بررسي است و پس از تاييد صلاحيت اين شركت‌ها مشكلي براي فعاليت آنها وجود نخواهد داشت.

رييس سازمان فناوري اطلاعات در پايان در ارتباط با ايميل‌هاي شركت پست كه هم نياز به مراجعه حضوري و هم به پرداخت وجه نياز دارند، توضيح داد: به مسئولان اين شركت تذكر داده‌ايم كه اين شيوه را متوقف كنند و قطعا اگر تاكنون اين اتفاق نيفتاده باشد، در آينده‌اي نزديك بحث مراجعه حضوري و دريافت وجه منتفي مي‌شود، چرا كه براي راه‌اندازي ايميل نبايد مراجعه حضوري و يا دريافت نقدي صورت بگيرد.

برچسب‌ها:
نوشته شده در شنبه 4 شهريور 1391 ساعت 14:08 توسط : مدیران | دسته : اخبار فناوری اطلاعات | 599 بازدید
 • []

 • رییس سازمان فناوری اطلاعات
  کاربران نگران شبکه ملی اطلاعات نباشند
   
  مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد            
  چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۴۴
   
  ایتنا - حکیم جوادی: شبکه ملی اطلاعات به کاربر ارتباطی ندارد زمانی که موضوعی را جست‌وجو می‌کند اگر محتوا در داخل کشور باشد دسترسی سریع‌تر است در غیر این صورت از سایت‌های خارجی نیازش را تامین می‌کند.
  فاز نخست شبکه ملی اطلاعات با تفکیک اینترنت از اینترانت تا یک ماه آینده اجرایی می‌شود و دستگاه‌های دولتی به این شبکه ملی منتقل خواهند شد.» این آخرین خبری است که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص وضعیت شبکه ملی اطلاعات اعلام کرده است.
  چند سالی است که راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، به یکی از دغدغه‌های اصلی رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بدل شده است. طرحی که ابتدا تا کنون با ابهامات و انتقادات گوناگونی همراه است. از جمله اینکه دقیقا شبکه ملی اطلاعات که به نام اینترنت ملی مشهور شده، قرار است چه کاری انجام دهد؟ آیا با راه‌اندازی این شبکه، دسترسی کاربران به اینترنت بین‌المللی محدود خواهد شد؟ مقررات حاکم بر این شبکه چگونه خواهد بود؟ آیا بهره‌برداری از شبکه ملی اطلاعات، به معنای افزایش فیلترینگ در فضای مجازی است؟
  برای پاسخ به این پرسش‌ها گفت‌وگویی با علی حکیم جوادی، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات انجام داده‌ایم که می‌خوانید:


  • در حال حاضر پروژه شبکه ملی اطلاعات در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
  پروژه شبکه ملی اطلاعات یک پروژه فراسازمانی است که در وزارت ارتباطات مطرح شده است. راه‌اندازی این شبکه به سه نهاد یعنی وزارت ارتباطات، شرکت زیرساخت و سازمان فناوری اطلاعات سپرده شده است. هر کدام از این نهاد‌ها در حال حاضر در تلاش برای انجام وظایف خود هستند و براساس برنامه، معماری شبکه و اطلاعات آن به سازمان ما واگذار شده که پله به پله در حال انجام ماموریت خود هستیم.
  در برنامه پنجم توسعه، مراحل پیشرفت شبکه ملی اطلاعات‌، به صورت کامل توضیح داده شده است و در حال حاضر وزارت ارتباطات و نهادهای مربوط به این شبکه دقیقا براساس همین برنامه فعالیت می‌کنند. یعنی تا پایان سال ۹۱ تمام کاربران دولتی و تمام دستگاه‌های اجرایی به این شبکه متصل می‌شوند. همچنین اتصال ۶۰ درصد خانوارهای ایرانی به این شبکه تا پایان برنامه پنجم امکان‌پذیر خواهد بود‌.
  با استفاده از این شبکه نیازهای داخلی را از داخل و از طریق دیتاسنترها و مراکز داده داخلی تامین خواهیم کرد و نیاز به سایت‌های خارجی از طریق اینترنت بین‌الملل برای کاربران قابل دسترسی خواهد بود.

  • خبرهایی از سوی وزیر ارتباطات مبنی بر راه‌اندازی فاز اول شبکه ملی اطلاعات تا نیمه دوم سال‌جاری منتشر شده است. این به این معنی خواهد بود
  عمده کار راه‌اندازی این شبکه توسط بخش خصوصی در حال انجام است که اصلی‌ترین فعاليت در این بخش هم مخابرات و شرکت‌هاي ندا هستند. قطعا بدون کمک بخش خصوصی نمی‌توانیم قدمی در این بخش برداریم.
  که تا اواسط شهریورماه یا اوایل مهر ماه سال‌جاری فاز یک این شبکه راه‌اندازی خواهدشد؟
  دستورات لازم برای اتصال دستگاه‌های اجرایی دولتی داده شده و این دستگاه‌ها نیز به شدت از این دستورات تبعیت می‌کنند. مرتب در حال بررسی و آمارگیری برای این اتصال هستیم. سعی مي‌كنيم
  آن دست از شرکت‌ها را که در اتصال به این شبکه از طریق مخابرات و شرکت‌های ندا یا حتی زیرساخت با مشکل مواجه هستند برطرف کنیم.

  تلاش برای این اتصال قرار است چه زمانی به پایان برسد. چرا که وزیر اعلام می‌کند، تا نیمه دوم سال‌جاری این اتفاق خواهد افتاد و در جایی دیگر اعلام می‌شود که برای راه‌اندازی فاز اول پروژه تا پایان سال ۹۱ فرصت باقی است؟
  همانطور که اشاره کردید در قانون پنجم توسعه اشاره شده که فاز اول این پروژه تا پایان سال ۹۱ راه‌اندازی شود اما از سوی دیگر ریاست‌جمهوری تاکید خاصی دارند که فاز اول به سرعت راه‌اندازی شود به همین خاطر هم جناب وزیر تاکید دارند که اتصال دستگاه‌های اجرایی زودتر از زمان تعیین شده امکان‌پذیر شود.

  • اما ایشان با اطمینان خبر داده‌اند که اتصال دستگاه‌های اجرایی تا نیمه دوم سال جاری اتفاق مي‌افتد.
  با توجه به پیگيری‌هایی که انجام می‌دهیم تمام دستگاه‌ها در حال انجام مراحل اتصال خود به این شبکه هستند. اما ممکن است در مراحلی دچار مشکل شوند که بعد از انتقال این مشکل به ما، سعی مي‌كنيم آن را حل کنیم.

  • این اشکالات که از آن یاد می‌کنید بیشتر در چه بخش‌هایی وجود دارد؟
  بیشتر مشکلات مربوط به اتصال دستگاه‌های اجرایی به این شبکه برمی‌گردد. برای مثال یک دستگاه اجرایی کشور در یک نقطه‌ای قرار دارد که امکان اتصال به او از سوی مخابرات، شرکت‌های ندا یا زیرساخت داده نشده است.

  • بخش خصوصی چقدر در این پروژه درگیر شده است؟
  عمده کار راه‌اندازی این شبکه توسط بخش خصوصی در حال انجام است که اصلی‌ترین فعاليت در این بخش هم مخابرات و شرکت‌هاي ندا هستند. قطعا بدون کمک بخش خصوصی نمی‌توانیم قدمی در این بخش برداریم. هم‌اکنون مشغول برنامه‌ریزی با شرکت‌های اینترنتی و شرکت‌‌هاي مخابراتی برای راه‌اندازی بخش‌هایی از این شبکه هستیم. همچنین به خاطر هماهنگی در سطوح بالای نهادها و سازمان‌های مربوطه، فاز آزمایشی شبکه ملی اطلاعات از سوی چند شرکت ندا با موفقیت برای برخی کاربران دستگاه‌های اجرایی به اجرا در آمده است. در کنار این اتفاق چند شرکت بزرگ اینترنتی کشور نیز از طریق همین شبکه اینترانت با شعبه‌های خود در ارتباط هستند.

  • به جز محتوایی که قرار است دستگاه‌های اجرایی روی این شبکه بگذارند، سایر محتوای شبکه ملی اطلاعات چگونه تهیه خواهد شد؟
  بستگی به نوع شبکه، مجریان و متقاضیان محتوای این شبکه تهیه خواهد شد.
  تمام شبکه‌های گوناگونی
  قانون پنجم توسعه اشاره شده که فاز اول این پروژه تا پایان سال ۹۱ راه‌اندازی شود اما از سوی دیگر ریاست‌جمهوری تاکید خاصی دارند که فاز اول به سرعت راه‌اندازی شود.
  که در حال حاضر در کشور راه‌اندازی شده از جمله شبکه علمی، شبکه سلامت و... تشکیل‌دهنده محتوای و اجزای شبکه ملی اطلاعات خواهند بود. شبکه ملی اطلاعات فرصتی است برای سازندگان محتواي اینترنتی در کشور.

  یکی از دغدغه‌های اصلی کاربران نسبت به راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات این است که دسترسی‌شان به شبکه بين‌المللي اینترنت با بهره‌برداری این شبکه قطع خواهد شد‌. این ترس پیوسته با عدم پاسخ روشن از سوی مسئولان وزارت ارتباطات‌، بیشتر هم شده است. آیا کاربران باید نسبت به راه‌اندازی این شبکه نگران باشند؟
  کاربر نباید خود را نگران این موضوع کند و این موضوع اصلا به کاربر ارتباطی ندارد. زمانی که کاربر اینترنت یک موضوع را جست‌وجو مي‌کند، اگر میزبانی و منابع سایت مورد نظر در داخل کشور باشد قطعا با سرعت بیشتری به سایت مورد نظر دسترسی پیدا خواهد کرد و چنانچه موضوع مربوط به سایت‌های خارج از کشور باشد با سرعت‌های تعریف شده برای اینترنت خارجی نیاز خود را تامین می‌کند. برای مثال فرض کنید در داخل شهر برای رسیدن به یک مکان خیابان‌های زیادی وجود دارد که به واسطه هر یک از آنها می‌توانید سریع‌تر به مقصد برسیم. اما حالا مردم به جای استفاده از این خیابان‌ها از یک کمربندی برای رسیدن به مقصدشان استفاده کنند. کاملا مشخص است که انتخاب کمربندی، رسیدن به مقصد را برای کاربران سخت‌تر و طولانی‌تر خواهد کرد.

  • شورای‌عالی فضای مجازی درخواست دریافت این طرح و بررسی آن را به وزارت ارتباطات ارائه کرده بود. آیا قرار است این شورا تغییراتی روی پروژه شبکه ملی اطلاعات ایجاد کند؟
  وزارت ارتباطات بعد از درخواست شورای‌عالی فضای مجازی این طرح را تقدیم این شورا کرده است. فکر نمی‌کنم قرار باشد این شورا تغییراتی در این پروژه ایجاد کند. همچنین در قانون پنجم توسعه جزئیات این طرح به تفسیر توضیح داده شده است. اما به صورت کل ما از نظرات این شورا استقبال خواهیم کرد.

  • به عنوان آخرین سوال تاکنون برای راه‌اندازی این شبکه چه میزان هزینه شده است؟
  یکی از ویژگی‌هاي این شبکه این است که با امکانات موجود کشور در حال شکل‌گیری است و قرار نیست که هزینه بالایی برای این پروژه در نظر بگیریم. هزینه صرف شده برای این شبکه در تمام حوزه‌هاي کشور توزیع شده است. برای مثال ارائه خدمات دولتی در حال الکترونیکی شدن است و قرار است تمامی این خدمات روی شبکه ملی اطلاعات قرار بگیرد.

  • با توجه به تمامی این امکانات چه مقدار هزینه برای این شبکه صرف شده است؟
  نمی‌توانم این رقم را اعلام کنم؛ چرا که باید در این زمینه برآوردهايی صورت بگیرد. این طرح توسط بخش‌هاي مختلفی سرمایه‌گذاری می‌شود. برای مثال زیرساخت سالانه ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه برای افزایش پهنای باند اینترنت کشور پرداخت می‌کند.
   

  برچسب‌ها:
  نوشته شده در پنجشنبه 19 مرداد 1391 ساعت 22:44 توسط : مدیران | دسته : | 672 بازدید
 • []


 • سفارش تبليغات
  خرید بلیط هواپیما | نماینده میکروتیک | تشریفات عروسی | فرش کاشان | طراحی بنر | تور چابهار | درب ضد سرقت | کتراک | آموزش بازاریابی | میز کانتر | گیت کنترل تردد نفر | مشاوره یوتاب | خرید اسپیکر اورجینال | اجاره سوئیت در شیراز | فرش کاشان | مهاجرت به آلمان | منزل مبله شیراز | آموزش زبان انگلیسی | دوربین مداربسته | دکتر نوروزیان | خرید ظروف کریستال | تحصیل در آلمان | محمد صفرزاده | خرید ساعت | ساخت وبلاگ رایگان | ماکان بند | منزل مبله | محمد دبیری
  X
  تبليغات