» در آستانه جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ منتشر می‌ شود

در آستانه جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ منتشر می‌ شود: کتاب جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی

ترجمه کتاب «جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی» نوشته جیم کله ­لند، استاد علوم اجتماعی دانشگاه لوبوروی انگلستان، به‌زودی از سوی انتشارات پژوهشگاه منتشر می‌شود. این کتاب توسط حمید پورنگ در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ترجمه شده است.

تاریخ فوتبال و اشاعۀ جهانی آن؛ نقش خشونت؛ فیفا و اداره فوتبال جهان؛ نژاد، نژادپرستی و سفیدی؛ جنسیت؛ تغییر ماهیت هواداران؛ رسانه و انقلاب مالی در فوتبال؛ تبدیل بازیکنان به سلبریتی ­هایی جهانی، و رشد لیگ­ های جهانی در سراسر جهان.

نویسنده با استفاده از مثال ­های متنوع از سراسر دنیا، در هر فصل کتاب، تغییرات متفاوت فرهنگی و اجتماعی را به‌ ویژه از دهه ۱۹۹۰ نشان می­دهد؛ دهه‌ای که در آن روابط فوتبال با رسانه‌های جمعی و سایر شبکه‌های فراملی اهمیت یافت و به‌ لحاظ مالی سودآور شد.

نویسنده این کتاب معتقد است با اینکه فوتبال محبوب‌ترین ورزش هر کشور نیست، اما شمار فزاینده­ای از کشورها از جمله برزیل، روسیه، هند و چین از قدرت فوتبال برای مقاصد اجتماعی- فرهنگی، سیاسی و اقتصادی استفاده می­­کنند، مثلاً از طریق کسب میـزبانی مسابقات چندجانبه مهمی مانند جام جهانی.

مترجم این اثر نیز در یادداشتی با اشاره به اینکه فوتبال یکی از مهمترین پدیده­های اجتماعی و حتی فرهنگی سیاسی و اقتصادی در قرن بیست و بیست­ ویکم است، بیان می‌کند که جامعه­شناسی بسیار دیر مطالعۀ این ورزش را آغاز کرد. وی تصریح می‌کند که با اینکه شکل ­گیری فوتبال مدرن به قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم برمی‌گردد یعنی همان دوره ­ای که جامعه­شناسی کم­کم در حال رشد و بالندگی بود، نگاهی به آثار بزرگان این حوزه نشان می ­دهد که هیچ یک به این پدیده از منظری جامعه­ شناختی التفاتی نداشته ­اند و حتی در دوره‌های بعدی و به‌رغم شروع برگزاری مسابقات جام جهانی در ۱۹۳۰ و استقبال انبوه تماشاگران، باز هم نشانی از توجه به فوتبال در آثار اندیشمندان علوم اجتماعی آن زمان دیده نمی شود.

مترجم کتاب جامعه‌شناسی  فوتبال در بافتی جهانی براین بارو است که شاید بتوان گفت این غفلت و نادیده ­انگاری از سر عمد بوده است زیرا تا مدتها فوتبال تفریح و سرگرمی عاری از تمدن و توام با خشونت اقشار و طبقات کارگری و فرودست جامعه تلقی می ­شد که برای جامعه‌شناسی و ‌برج­ عاج‌نشین که عمدتاً روی تحولات کلان­ مقیاس جوامع (بویژه جوامع مدرن) و فهم کنش­ های انسان متمدن اروپایی متمرکز بودند، ارزش مطالعاتی نداشت. 

اما در دهه­ های اخیر خصوصاً از دهۀ ۱۹۸۰ به بعد، مقولۀ فوتبال مورد توجه جدی جامعه ­شناسان و اصحاب علوم اجتماعی قرار گرفته و آثار و پژوهش­های متعددی در این زمینه چاپ و منتشر شده است.

کتاب «جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی» که در سال ۲۰۱۵ انتشار یافت، یکی از همین آثاری است که از منظریجامعه‌شناختی به تحلیل این ورزش و ارتباط آن با سایر پدیده ­های اجتماعی فرهنگی امروز می ­پردازد. یکی از نقاط قوت کتاب این است که بدون اینکه خود را محدود به نظریه یا نظریه ­هایی خاص کند، متناسب با حوزه ­های مورد بررسی از نظریه ­های جامعه‌شناختی استفادۀ به ­جا می­ کند.

هر یک از بخش های کتاب به شکلی تنظیم شده که علاوه بر سیر تاریخی، سایر ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این ورزش در مقیاسی جهانی مورد بحث و کنکاش قرار گیرد.

کتاب «جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی» به ‌زودی از سوی انتشارات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر می‌شود.

منبع: https://www.farhang.gov.ir/fa/news/348837


آخرین مطالب این وبلاگآموزش آشپزی سبزینهآموزش آشپزی سبزینهطرز تهیه جدیدترین دسر ها ، غذاهای ایرانی و خارجی
راز اعداد جفتراز اعداد جفتراز اعداد رند ، اعداد فرشتگان
ساخت وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگ رایگان
تعمیر پکیج در شیرازتعمیر پکیج در شیرازتعمیر برد پکیج در شیراز  ساخت وبلاگ