خبرنامه

آمار

آنلاین : 1
بازدید امروز : 153
بازدید دیروز : 92
بازدید هفته گذشته : 680
بازدید ماه گذشته : 2956
بازدید سال گذشته : 2956
کل بازدید : 296454

لينک دوستان

شب‏های قدر، اوج پر گشودن در فضای نیایش و بندگی و نهایت شكوفایی رحمت الهی بر بندگان است.

شب های قدر، ساعت پذیرایی از مهمانانِ بزم حضور است. در شب های قدر، رو به آینه محاسبه می‏‌نشینیم و چهره جان را بی‏‌غبار می‏‌بینیم و با باران اشك، دل را در سحر رحمت و مغفرت، شست‏‌و شو می‌‏دهیم.

شب های قدر، شب های گشودن سفره دل و ریختن اشك نیاز و فصل گریستن در آستان آفریدگار بخشاینده است.

در این شب ها باید تقدیر خویش را رقم بزنی و خویشتنِ جدید را با قلم توبه و جوهر اشك ترسیم كنی.

قدر، باران رحمتی است كه در جویبارِ هر فرد و هر جمع، به اندازه او جاری می‏‌شود. شخصیت افراد به گونه‏‌ای شكل گرفته كه بعضی از آنان، توان پذیرش جریان رودی بیكران از رحمت و بركتِ قدر را دارند و برخی دیگر، این زمینه را ندارند. حقیقت شب های قدر، از نوع حقایق قرآنی است.

شب های قدر شب های احیای خویش است با دم مسیحایی دعا و شبی است كه برای آنكه تقدیر خویش را رقم بزنی و خویشتن جدید خود را با قلم توبه و جوهر اشك ترسیم كنی باید قدر خویش را بشناسی و از لحظه لحظه آن در فضای نیایش و بندگی و عبادت نهایت استفاده را بكنی.

شب قدر شبی است كه تعیین كننده مقدرات یك ساله انسان هاست و از موهبت‌‌هایی كه بر امت پیامبر گرامی اسلام‌(ص) بخشیده شده است.

رسول مكرم اسلام‌(ص) در این زمینه فرمودند:'خداوند به امت من شب قدر را بخشیده و هیچ یك از امت‌های پیشین، از این موهبت برخوردار نبوده‌اند‌'.

بر این اساس هر شخص در طول سال می‌تواند تقدیری در شب قدر برای خود رقم بزند، تقدیری كه متناسب با طاعت و عبادت و دلدادگی او به درگاه باریتعالی رقم می خورد.

شاید مهم ترین رخداد تاریخی كه قرآن آن را گزارش می‌كند، نزول جمعی حضرت ختمی مرتبت از مقام قدس به همراه قرآن در شب قدر باشد.

رخدادی كه در آن سیر دایره هستی به مقصد میانی می‌رسد و راه بازگشت صعودی را آغاز می‌كند. از این رو آن را برتر از هزار ماه دانسته و بر تجلیل و گرامیداشت آن به عنوان 'یوم الله' با احیای شب آن و انجام اعمال دیگر تاكید كرده است.

در بزرگی، منزلت و تاثیر این شب، بسیار در روایات گفته شده است و بسیاری از فرهیختگان و نام آوران علم و ایمان در طول تاریخ اسلامی نسبت به ارزش و اهمیت آن سخن های فراوان گفته‌اند؛ اما ارزش و جایگاه آن چنان كه باید و شاید هنوز بر همگان شناخته نشده است.

شب قدر به این دلیل قدر نامیده شده كه همه مقدرات بندگان در تمام سال در آن شب تعیین می‌شود.

شاهد آن نیز این آیات سوره دخان است: 'ما این كتاب مبین را در شبی پربركت نازل كردیم و همواره انذار كننده بوده ایم. در آن شب كه هر امری براساس حكمت خداوند تنظیم و تعیین می‌شود'.

این بیان با روایات گوناگونی هماهنگ است كه می‌گوید: 'در آن شب، مقدرات یك سال انسان‌ها تعیین می‌شود'. نكته قابل توجه این است كه تقدیر الهی به وسیله فرشتگان، بر اساس شایستگی‌ها و لیاقت‌های افراد، میزان ایمان و تقوا و پاكی نیت و اعمال آنهاست؛ یعنی برای هر كس چیزی را مقدر می‌كنند كه لایق آن است یا به تعبیر دیگر، زمینه هایش از ناحیه خود او فراهم شده و این نه تنها با اختیار منافاتی ندارد، بلكه تأكیدی بر آن است.

حضرت امام خمینی (س) نیز در مورد فضیلت ماه رمضان و ارزش شب‌های قدر و وجه تسمیه این شب‌ها به 'شب قدر' می‌فرمایند: در وجه تسمیه 'لیله القدر' علماء اختلافاتي كردند.

بعضي بر آنند كه چون صاحب شرف و منزلت است، و قرآن صاحب قدر به توسط ملك صاحب قدر بر رسول صاحب قدر براي امت صاحب قدر وارد شده است، لیله القدرش گویند.

و بعضي گفته‌‏اند كه براي آن 'لیله قدر' به آن گویند كه تقدیر امور و آجال و ارزاق مردم در این شب می‌‏شود. و بعضي گفته‏‌اند به واسطه آن كه از كثرت ملائكه زمین تنگ شود، آن را قدر گویند‌.

در مورد اهمیت و فضیلت بیكران شب‌های قدر حضرت امام نیز به تاسی از ائمه اطهار (علیهم السلام) سخنان نغز و كم نظیری دارند .

رویه حضرت امام خمینی (س) در این شب‌ها به مانند همه بزرگان عرفان و سلوك معنوی و الهی گوشه نشینی و عبادت با معبود خویش در تنهایی بود.

در همین زمینه در طول شب‌های قدر مانند دیگر روزهای ماه رمضان دفتر حضرت امام(س) اطلاعیه‌ای می‌داند و كلیه ملاقات‌های حضرت امام(س) را لغو می‌كردند.

شب قدر شب احیای خویش است با دم مسیحایی دعا و شبی است كه برای آنكه تقدیر خویش را رقم بزنی و خویشتن جدید خود را با قلم توبه و جوهر اشك ترسیم كنی باید قدر خویش را بشناسی و از لحظه لحظه آن در فضای نیایش و بندگی و عبادت نهایت استفاده را بكنی.

شب های قدر فرصت مغتنم و با ارزشی است برای بازگشت به خدا، توجه به خویشتن، توبه و استغفار برای كسب خیرات و بركات معنوی از درگاه خداوندگار هستی.

منبع:پرتال امام خمینی (ره)

1988**1368**

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 80269329

برچسب‌ها:
نوشته شده در پنجشنبه 19 مرداد 1391 ساعت 22:11 توسط : مدیران | دسته : | 784 بازدید
 • []

 • دنیای فناوری مثل همیشه داغ و پر سروصدا است، با این تفاوت که این روزها خبرهای داغ آن از درون دادگاه ها منتشر می شوند، نه وب سایت ها! حرف آخر را این روزها، قاضی‌ها می زنند نه مدیر عامل‌ها. اختلاف گوگل و اوراکل که مدتی است به دادگاه کشیده شده هم از این قاعده مستثنی نیست.

  گوگل و اورکل این روزها در دادگاه با هم دست به یقه شده اند. ویلیام آلساپ، قاضی این دادگاه هم در حکمی جالب و عجیب هر دو شرکت را موظف کرده که نام وبلاگ‌نویسان و خبرنگارانی که در ازای دریافت پول، مطالبی جهت‌دار و به سود طرف خود منتشر کرده اند را معرفی کنند.

  قاضی دادگاه نگران این مسأله است که با توجه به شواهد و مدارک ارائه شده در طول دادگاه، عملکرد گروهی از وبلاگ‌نویس‌ها و ژورنالیست ها، روی رای هیئت منصفه تاثیر گذاشته باشد.

  یکی از برجسته ترین موارد، فلوران مولر از وبلاگ FOSS Patents است که به صورت واضح و مشخص از اوراکل و مایکروسافت پول گرفته است و همیشه درباره صلاحیت دادگاه برای رسیدگی به این پرونده اظهارنظر می کرده است.

  آنچه از حکم دادگاه به نظر می رسد این است که الزامی برای اجرای فوری حکم دادگاه وجود ندارد.

  قاضی آلساپ می گوید که مسأله مهم این است که این اطلاعات، در حال حاضر به تکمیل این پرونده کمک می کنند. با این حال امکان تقاضای تجدید نظر در آینده نیز وجود دارد. هر دو شرکت تا ظهر روز جمعه هفدهم جولای برای ارائه این اسناد فرصت دارند.

  گوگل اعلام کرده که مطابق با دستور قاضی عمل خواهد نمود. از طرفی نیز یک سخنگوی اوراکل با بیان اینکه این دستور خطاب مستقیم به گوگل است، گفت که اوراکل همیشه ارتباطات مالی خود را درباره این پرونده ارائه نموده است و این بار نوبت گوگل است که این کار را انجام بدهد. به عقیده ما این دستور، شامل پرداخت غیر مستقیم به اشخاصی که به نوبه خود اظهاراتی را از طرف گوگل بیان نموده اند نیز می شود.

  نظر شما درباره این حکم قاضی آلساپ چیست؟ برنده این دادگاه را کدام طرف می دانید؟


  برچسب‌ها:
  نوشته شده در پنجشنبه 19 مرداد 1391 ساعت 19:21 توسط : مدیران | دسته : | 669 بازدید
 • []


 • سفارش تبليغات
  ساخت وبلاگ رایگان | منزل مبله شیراز | تشریفات عروسی | هوش مصنوعی | طراحی بنر | تور چابهار | آموزش تعمیرات | موشن گرافیک | تخفیف300ماده نانو | فرش کاشان | پاپ آپ نمایشگاهی | محمد صفرزاده | آموزش تعمیرات برد | چاپ کارت شناسایی | محمد دبیری | Organic Traffic | Buy Web Traffic | Targeted Traffic
  X
  تبليغات